Kia, sukces marki

Gdy przed kilkoma laty Kia wygrała przetarg na samochody dla polskiej policji, sceptycy komentowali, że taki „strzał” jeszcze nie gwarantuje powodzenia na polskim rynku, że na dłuższą metę Kia i tak nie wjedzie do ścisłej czołówki. Okazało się, że jednak wjechała i ma się coraz lepiej. W zeszłym roku Kia była w Polsce siódma, sprzedała więcej osobowych aut niż Fiat, Peugeot, Citroen, Mazda, Renault. Również więcej niż Hyundai.

A co łączy Kię z Hyundaiem?   

Wszystko! Kia jest od ponad 20 lat kontrolowana przez Hyundaia, on decyduje w tym związku. Azjatyckie spółki odznaczają się rozproszonym akcjonariatem. Wystarczy posiadać jedną trzecią akcji, a nie połowę jak w innych rejonach świata, żeby rządzić przedsiębiorstwem. 

Które modele są najpopularniejsze?

Przez pewien czas największym wzięciem w Polsce cieszył się Sportage, a więc SUV. W ostatnim czasie, również w 2019 r., najchętniej kupowaliśmy kompaktowe auto, czyli Ceed’a. Jeżeli nie miałeś wcześniej do czynienia z tą marką, zostaniesz pozytywnie zaskoczony jej jakością i dopracowaniem. Auta na dobrym poziomie. A ponieważ kupuje się także oczami, dużo wnosi ich wygląd, z atrapą chłodnicy w kształcie tygrysiego nosa. To zasługa… Niemca Petera Schreyera, stylisty Kii, obecnie stylisty całego koncernu Hyundaia. 

Jakie przytrafiają się najpoważniejsze awarie?

Po tym względem też nie ma wstydu. W benzynowych 1.4 i 1.6 rozciągają się łańcuchy rozrządu. Z diesli trzeba uważać na 2.9 CRDi z pękającą głowicą. W niektórych ropniakach ciężko wymontować świece żarowe. Nietrwałe bywają siłowniki klap bagażnika.

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby dodać ocenę

Przeciętna ocena: 0 / 5. Liczba ocen: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy i dodaj ocenę!

Żałujemy, że że uznałeś ten artykuł za bezużyteczny 🙁

Pozwól nam ulepszyć nasz artykuł!

Napisz, jak moglibyśmy ulepszyć ten artykuł

Kategorie: Marka pojazdu

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o