Odwieczny dylemat, przede wszystkim postaw na bezpieczeństwo.

– Układ kierowniczy, hamulce, zawieszenie, rozrząd: liczy się wysoka jakość.

– Mniej istotne elementy mogą być nieco gorsze.

– Gdy masz mało popularny wóz, możesz być skazany na oryginały.

Jakie części do samochodu kupować? Oryginalne, czy tzw. zamienniki? Trzeba od razu zaznaczyć, że zamiennik zamiennikowi nierówny. Są wśród nich części o jakości tych oryginalnych, czyli pakowane w pudełka z logo producentów części, a nie producentów samochodów. Są części o jakości porównywalnej z oryginałami. Są wreszcie inne części, o nieco słabszej jakości, tańsze, ale nadające się do stosowania.

Oczywiście, jeśli Cię stać i nie liczysz pieniędzy wydanych na samochód, stosuj oryginały. Możesz być też zdany na zakup wielu części oryginalnych, jeśli wymarzyłeś sobie samochód sportowy, terenowy lub mało popularny – przestrzega Tomasz Malec z wrocławskiej firmy Japanserwis. Do modeli produkowanych masowo i doskonale znanych w naszym kraju wybór jest teraz naprawdę duży.

Za to lepiej zapłacić więcej

Jeżeli podchodzisz do wydatków bardziej racjonalnie, stosuj najlepiej oryginały, względnie inne części, ale o najwyższej jakości, gdy naprawiasz układy wprost wpływające na bezpieczeństwo. A więc gdy remontujesz układ kierowniczy, układ hamulcowy, zawieszenie. Albo gdy – co już opisywaliśmy – musisz wymienić rozrząd. W takim przypadku oszczędności mogą srogo się zemścić, finansowo. Po kupieniu części zostanie Ci w kieszeni 200-300 zł, ale zerwanie się paska rozrządu słabej jakości grozi wydatkami kilkanaście razy większymi. I jaka to wtedy oszczędność?

Zestaw paska rozrządu z rolkami

Zestaw paska rozrządu z rolkami. Na tym nie warto oszczędzać!

To nie musi być najlepsze

Na szczęście w każdym samochodzie jest wiele miejsc i podzespołów, w których najwyższa jakość nie jest koniecznie wymagana. Części nieoryginalne będą tańsze, czasami nawet znacznie tańsze: układ chłodzenia, układ wydechowy, układ elektryczny, układ przeniesienia napędu, elementy wnętrza (chyba że jesteś pedantem), wszelkiego rodzaju linki, elementy karoserii.

Niektóre części samochodowe wpływają jednak pośrednio na bezpieczeństwo, więc tu też rekomendujemy używać produktów jak najlepszych. Do takich należą elementy zapewniające dobrą widoczność kierowcy: wycieraczki szyb, oświetlenie, w tym żarówki.

Dobra jakość produktów

– Rynek części zamiennych naprawdę jest w stanie zapewnić dobrą jakość produktów pod warunkiem, że wiemy, jak się w nim poruszać – uważa Tomasz Malec. – Nie stosujmy sloganu „cena czyni cuda”, jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

Bez wątpienia poruszanie się ułatwiają internetowe porównywarki, zwłaszcza wyspecjalizowane w motoryzacji, a taka jest na Autoria.pl. Orientacja w rynku, orientacja w cenach przyda się nie tylko przy samodzielnym zakupie części, także podczas wizyty w warsztacie. Na naprawę, czy choćby poradę w sprawie części.

Autoria.pl – Porównywarka Cenowa Części. Tutaj znajdziesz najlepszą ofertę na oryginały i zamienniki.

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby dodać ocenę

Przeciętna ocena: 5 / 5. Liczba ocen: 1

Brak ocen. Bądź pierwszy i dodaj ocenę!

Żałujemy, że że uznałeś ten artykuł za bezużyteczny 🙁

Pozwól nam ulepszyć nasz artykuł!

Napisz, jak moglibyśmy ulepszyć ten artykuł


Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o