Dacia, uczciwa oferta

Pod względem prestiżu Dacia lokuje się nisko, pod względem proporcji „zawartości” do ceny wręcz przeciwnie, wysoko. Dacia nie obiecuje wyrafinowanych rozwiązań technicznych, podchodzi uczciwie – stosunkowo niewielkie pieniądze za nieskomplikowane, jak na dzisiejsze czasy, samochody. Od taniej marki mniej oczekujesz, więc nie będziesz rozczarowany, a na niektóre niedostatki w wyposażeniu czy ergonomii przymkniesz oko. Ale czasem możesz zdziwić się bardzo pozytywnie, na przykład maską silnika, która unosi się na siłowniku! Kolejną zaletę stanowią fabryczne instalacje LPG. Fabryczne w dosłownym znaczeniu, zakładane na linii montażowej samochodu. Dla nabywcy oznacza to np. jedną gwarancję, na cały pojazd z gazem.

Dlaczego Dacia jest tania?

Bo korzysta ze starszych, sprawdzonych, w miarę prostych podzespołów Renault. Bo każdym modelu jest oparty właściwie na tej samej platformie. Bo jest produkowana w krajach z tanią siłą roboczą, w Rumunii i północnoafrykańskim Maroku. Bo ma taką pozycję w wielkiej rodzinie Renault, nie może przerastać cenowo Renault, Nissana, Mitsubishi.

Wiele lat czekałem, kiedy Dacia przebije się w Polsce do czołówki. Pamiętam, jakie śmichy-chichy wśród dziennikarzy, przed kilkunastoma laty wzbudzał Logan, pierwszy model z nowej ery Dacii, pod skrzydłami Renault. Klienci też wpierw podchodzili ostrożnie, być może pamiętając słabą jakość poprzednich Dacii sprzedawanych w Polsce, od 1300 począwszy. Ale w ostatnim czasie Dacia to marka ciesząca się powodzeniem na polskim rynku, przykładowo po styczniu i lutym br. jest ósma. A z awaryjnością też nie jest źle. Można obawiać się starszych turbodiesli 1.5 dCi (padające turbosprężarki, obracające się panewki korbowe) oraz szybszego niż w innych markach zużycia tapicerki i innych elementów wnętrza.

Który polski rajdowiec wspiera Dacię?

Krzysztof Hołowczyc. Przy jego współudziale jest organizowany puchar w rajdach terenowych, w którym startują odpowiednio przygotowane Dustery. W tym roku cykl będzie nazywał się Dacia Duster Motrio Cup.  

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby dodać ocenę

Przeciętna ocena: 0 / 5. Liczba ocen: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy i dodaj ocenę!

Żałujemy, że że uznałeś ten artykuł za bezużyteczny 🙁

Pozwól nam ulepszyć nasz artykuł!

Napisz, jak moglibyśmy ulepszyć ten artykuł

Kategorie: Marka pojazdu

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o