Opel, obecnie francuski

Ustalmy fakty. Opel jest marką niemiecką, o mniejszym prestiżu niż Audi, BMW i Mercedes, która prawie 90 lat pozostawała w rękach Amerykanów, konkretnie koncernu General Motors, od roku 1929 do 2017. Opel ostatnio przynosił straty, Amerykanie rozglądali się za chętnym do jego zakupu. Dogadali się z francuskim koncernem PSA, w którym pierwsze skrzypce gra Peugeot. Ale to jeszcze nie koniec, gdyż ma dojść do wielkiego połączenia PSA z FCA, w którym z kolei rządzi Fiat. Przez pandemię zapewne się to opóźni.

Czy to prawda, że Opel może mieć silnik Fiata?

Oczywiście, dotyczy to przede wszystkim Insignii poprzedniej, pierwszej generacji. Turbodiesle znakowane w Oplu jako 1.9 CDTI oraz 2.0 CDTI to konstrukcje Fiata. Tak samo małe turbodiesle 1.3 CDTI, produkowane zresztą w Polsce, w Bielsku-Białej. Współpraca Opla i Fiata trwała zanim jeszcze ktokolwiek przewidział związek koncernów PSA i FCA. Ba, cały Fiat mógł nosić znaczek Opla, czego przykładem poprzedni Opel Combo, który pod względem konstrukcyjnym był Fiatem Doblo.   

Czy to prawda, że Ople są ciężkie?

Tak. Wynika to nie tylko z suchych danych technicznych, również takie są wrażenia z jazdy. Pomijając już doznania z dziennikarskich testów, pamiętam jak policjant z drogówki narzekał, że nigdy by nie powiedział, że jego pościgowa Insignia OPC ma ponad 300 koni. Dałby jej znacznie mniej. Z drugiej strony ludzie związani z Oplem tłumaczą nadwagę solidnością konstrukcji i porządnymi materiałami.

Produkujemy w Polsce auta dla USA?

Produkowaliśmy, do zeszłego roku, w Gliwicach. Opel Cascada, czteromiejscowy kabriolet, nazywał się także Buick Cascada, a na rynek australijski Holden Cascada.

Co zepsuje się w Oplu?

Przeważnie turbodiesle. Najgorszy jest 3.0 V6 CDTI, w którym osiadają tuleje cylindrowe, poważna sprawa. W 1.9 CDTI i 2.0 CDTI urywają się klapki w kolektorze ssącym i mogą poniszczyć wnętrze silnika. Oprócz tego rozciąga się łańcuch rozrządu w 1.3 CDTI.

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby dodać ocenę

Przeciętna ocena: 0 / 5. Liczba ocen: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy i dodaj ocenę!

Żałujemy, że że uznałeś ten artykuł za bezużyteczny 🙁

Pozwól nam ulepszyć nasz artykuł!

Napisz, jak moglibyśmy ulepszyć ten artykuł

Kategorie: Marka pojazdu

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o