Citroen, pożegnanie z hydropneumatyką

Jak nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o… wynalazek Fenicjan. Citroen przed trzema laty pożegnał się z zawieszeniem hydropneumatycznym, przez lata stanowiącym znakomity wyróżnik marki. Ostatnim modelem z hydropenumatyką był C5. No i rzecznik Citroena w Polsce podawał, w mailu do mnie, że marka stawia na inne pojmowanie komfortu, że liczy się nie tylko wygoda gwarantowana przez zawieszenie, ale także fotele, wyciszenie, systemy pokładowe, zastosowane materiały, zastosowane zapachy. Hm… Po prostu księgowy wyliczył, że skoro na jednym komplecie zawieszenia możemy zaoszczędzić ileś euro, to przy wielkoseryjnej produkcji robią się z tego miliony euro każdego roku. A policzył to nie księgowy Citroena, tylko koncernu PSA, czyli Peugeota. Bo Peugeot kupił Citroena w latach 70. i on miał decydujący głos, również w sprawach aktywności sportowych. Może nie kojarzymy specjalnie Citroena z rajdami, ale właśnie „Cytrynami” dziewięć tytułów mistrza świata zdobył Sebastien Loeb w latach 2004-12. Dziewięć pod rząd!

Nie ma więc zawieszenia z obwodem cieczy i zielonymi gruszkami z azotem przy każdym kole. Zawieszenia, w którym mogłeś regulować prześwit i które wcale nie było takie kłopotliwe w użytkowaniu. Nie ma jednoramiennych kierownic, bębnowych prędkościomierzy, klawiszy do kierunkowskazów.

Co głównie psuje się w Citroenach?

Citroen padł ofiarą unifikacji, z Peugeotami. Dlatego jego usterki są podobne do tych z Peugeotów. Przede wszystkim zachowaj czujność przy benzynowych 1.6 THP konstrukcji BMW (zużywają dużo… oleju) oraz turbodieslach 1.6 HDi (turbosprężarka położona wysoko, co skutkuje kiepskim smarowaniem).

Co ma wspólnego stary DS z nowymi DS-ami?

Na pewno nie pojawią się już tak rewolucyjne Citroeny jak DS. Jego debiut w 1955, zaledwie 10 lat po wojnie, stanowił wydarzenie wręcz szokujące. A propos, DS w latach 2009-14 stanowił linię modelową Citroena, od 2014 funkcjonuje jako samodzielna marka premium. Nawiązanie do starej nazwy, bo technicznie nic ich nie łączy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby dodać ocenę

Przeciętna ocena: 0 / 5. Liczba ocen: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy i dodaj ocenę!

Żałujemy, że że uznałeś ten artykuł za bezużyteczny 🙁

Pozwól nam ulepszyć nasz artykuł!

Napisz, jak moglibyśmy ulepszyć ten artykuł


Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o