Jak działa tłumik i czemu służy?

Głównym zadaniem tłumika końcowego jest, jak sama nazwa wskazuje, tłumienie dźwięków wydobywających się z silnika. Te powstają podczas wybuchowego spalania paliwa w komorze silnika i wyrzutu spalin pod wysokim ciśnieniem przez kolektor wydechowy do układu wydechowego. Jak się można domyśleć, eksplozja generuje dźwięk, a jak tych eksplozji jest kilka tysięcy na minutę, to mamy potężną falę dźwiękową. Czy to jest głośny dźwięk? Podam tutaj przykład: autor tego artykułu osobiście miał kiedyś przygodę ze swoim Saabem 900 z 1980r. (piękna maszyna, na marginesie), kiedy to w centrum Pułtuska rura wydechowa złamała się w miejscu łączenia z tłumikiem tylnym (od strony silnika, więc spaliny wylatywały przed tłumikiem). Hałas był podobny do startującego samolotu, ptaki uciekały z drzew oddalonych o pół kilometra.

No i rolą tłumika końcowego jest zmniejszanie impetu tej fali dźwiękowej do akceptowalnego poziomu poprzez rozproszenie i tłumienie dźwięku w systemie przegród, komór, blachy perforowanej, a czasami materiałów dźwiękochłonnych.

Mniejsza energia, mniejsza moc – czysta fizyka

Niestety, jak jest ciszej, to jest słabiej. Tłumik spowalnia prędkość spalin, powodując powstawanie ciśnienia zwrotnego, które ogranicza moc silnika. Można powiedzieć, że ten nie może pracować na „pełny gwizdek”. Przepływ gazów uczestniczących w procesie generowania mocy, maleje. Nie jest to duży spadek – mówi się o kilku procentach, jednak dla entuzjastów performance’u to już o kilka procent za dużo.

Jaki więc tłumik końcowy wybrać?

Jeśli zdecydujesz się na odrobinę wirtuozerii bo nie chcesz skorzystać z fabrycznych rekomendacji producenta samochodu, możesz wybrać właściwie dowolny tłumik (pamiętaj, że taka ingerencja może się odbić na gwarancji auta). Jednak musisz kierować się trzema zasadami.

1. Dopasuj do specyfikacji samochodu (wymiary, kształt, średnica rury)

Przede wszystkim ilość miejsca ogranicza Twoją fantazję. Mniejszy wejdzie, większy – nie. Musisz także zadbać o to, by zgadzały się średnice rur dolotowych (niektórzy modyfikują liczbę dolotów, np. scalają 2 rury w jedną – tu należy pamiętać o zachowaniu sumarycznych średnic), odpowiedni kształt tłumika, sposób montażu na wieszakach (tłumik generalnie wisi odseparowany od nadwozia i musi mieć odpowiedni margines odległości od płyty podłogowej. W przypadku styku z nadwoziem będziesz odczuwać niekoniecznie przyjemne wibracje w całym aucie).

2. Kieruj się stylem i typem

Każdy typ różni się sposobem tłumienia dźwięku, a tym samym jego jakości na wyjściu oraz wpływem na moc pojazdu.

Ze względu na sposób tłumienia dźwięku tłumiki dzielimy na:

  • Komorowy / refleksyjny (wielokrotne odbicia dźwięków od ścian konstrukcji tłumika zmniejszają jego energię)
  • Interferencyjny (dźwięki o tej samej częstotliwości nakładają się na siebie i zanikają)
  • Absorbcyjny (fala dźwiękowa pochłaniana przez materiał, np. wata stalowa)
  • Mieszany

Oddzielną podgrupę stanowią tłumiki sportowe, zazwyczaj proste, jedno rurowe przepustnice o dużej średnicy, których głównym celem jest redukcja oporów spalin dla maksymalizacji mocy silnika. Jak się domyślasz, tłumienie dźwięku ma tutaj niższy priorytet. Nadają też rasowy wygląd Twojego bolida. Nieatestowane są ulubionym typem drogówki z miernikami dźwięku, bo zazwyczaj oznaczają słony mandat.

Ten podział decyduje przede wszystkim o tym, jak będzie brzmiało Twoje auto. Kwestia gustu, jedynie metoda prób i błędów zaznajomi Cię z wynikami (nawet jeśli u kolegi dany typ tłumika brzmi subiektywnie dobrze, to u Ciebie – w maszynie z innym silnikiem – może brzmieć zupełnie inaczej).

3. Zdecyduj o cenie i jakości: „zwykły”, ze stali nierdzewnej, czy ze stopu aluminium?

Te „zwykłe”, najtańsze, popracują do 2-3 lat, zanim zje je korozja. Ze stopu aluminium są droższe, ale odporniejsze na wodę i sól. Najtrwalsze, lecz i najdroższe, to tłumiki ze stali nierdzewnej, które dodatkowo ładnie się błyszczą w słońcu 😉

Nowy czy używany?

Zdecydowanie zalecamy nowy. Chyba, że jest z nierdzewki, albo masz pewność, że używany był krótko, nie więcej niż kilka miesięcy. Inaczej musisz się liczyć z koniecznością rychłej wymiany.


Porównaj w Autorii ceny na nowy tłumik końcowy zanim kupisz i nie przepłacaj!

A może używany?

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby dodać ocenę

Przeciętna ocena: 4.1 / 5. Liczba ocen: 10

Brak ocen. Bądź pierwszy i dodaj ocenę!

Żałujemy, że że uznałeś ten artykuł za bezużyteczny 🙁

Pozwól nam ulepszyć nasz artykuł!

Napisz, jak moglibyśmy ulepszyć ten artykuł


Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o