Naciskasz pedał hamulca. Po ułamku sekundy klocki są przyciskane do tarcz hamulcowych. Siła tarcia klocka o tarczę jest tak duża, że samochód natychmiast zwalnia, albo i zatrzymuje się, jeśli tego sobie życzysz. Klocek zwiększa swoją temperaturę, tarcza jeszcze bardziej, energia związana z ruchem pojazdu jest zamieniana w energię cieplną. Przy okazji podgrzewasz atmosferę – absolutnie nieskutecznie – czyli tracisz całą energię powstałą przy hamowaniu. Nawiasem mówiąc, aby nie dopuszczać do takich bezsensownych strat, wymyślono odzyskiwanie energii hamowania i hybrydy.

Kiedy klocki będą zdarte?

Indywidualna sprawa. Jeżeli potrafisz hamować silnikiem, przewidywać sytuację na drodze i unikasz gwałtownego zwalniania, klocki wystarczą na 60-80 tys. km. Przy bardziej agresywnym stylu jazdy pozbędziesz się ich nawet po kilkunastu tysiącach. O tym, że klocki kończą się, w bardzo wielu autach informuje lampka kontrolna. Poza tym przy ekstremalnym zużyciu usłyszysz podczas każdego hamowania nieprzyjemne odgłosy związane z kontaktem startego klocka i tarczy.

Jak dobrać klocki hamulcowe?

Z tym nie ma większego problemu. Rynkowa oferta jest bardzo szeroka, możesz przebierać w klockach w przeróżnych cenach, od 20 paru złotych wzwyż. Klocki sportowe – nie mylić ze sportowymi wyczynowymi – są skuteczniejsze, sprawiają że hamulce szybciej „biorą”. Wymagają jednak do wydajnej pracy wyższej temperatury, więc muszą być nieco rozgrzane. Wtedy pokażą swoje zalety i nie będą piszczały przy hamowaniu.

Czy mogę samemu zmienić klocki?

Jeśli masz pojęcie, jak to się robi, jeśli dysponujesz garażem, narzędziami i chętnym pomocnikiem (zawsze się przydaje), możesz spróbować. Oczywiście wymieniamy klocki przy obu kołach osi. W niektórych nowoczesnych modelach nie dasz rady, bo żeby odsunąć klocki od tarczy, trzeba podłączyć auto do komputera diagnostycznego.

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby dodać ocenę

Przeciętna ocena: 0 / 5. Liczba ocen: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy i dodaj ocenę!

Żałujemy, że że uznałeś ten artykuł za bezużyteczny 🙁

Pozwól nam ulepszyć nasz artykuł!

Napisz, jak moglibyśmy ulepszyć ten artykuł


Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o