Brudne siedzenia, skórzane fotele, ciemniejąca podsufitka? Pomyśl o praniu tapicerki.

– Czysta tapicerka Twoją wizytówką.

– Ostrożnie z środkami kupionymi na stacji paliw czy w markecie!

– Prać można także skórę.

– Zależy od kierowcy – uważa Mirosław Sobczuk z SB Car Wash z podwarszawskiego Piaseczna, zapytany o to, kiedy trzeba wyprać tapicerkę w samochodzie. – Od tego, jak ma wyczulony zmysł estetyki. Uważam, że komuś kto spędza bardzo dużo czasu w samochodzie, powinno zależeć na tym, żeby było czysto. Czyste auto jest wizytówką jego użytkownika.

Zasada wygląda prosto – jak brudno, trzeba tapicerkę wyprać. We własnym zakresie można i trzeba usuwać plamy po napojach, sokach, po wafelkach czy innych słodyczach. Po takim przetarciu miejsca zalanego albo upstrzonego czekoladą, warto zajrzeć do myjni i przynajmniej poradzić się, czy jeszcze trzeba coś z tym robić, czy lepiej zaczekać na pranie całej tapicerki.

Mirosław Sobczuk przestrzega przed pochopnym stosowaniem ogólnodostępnych środków, na przykład do odplamiania. Lepiej ostrożnie, z umiarem, lepiej w mniejszej dawce niż w zbyt obfitej. Owszem, są wśród nich produkty naprawdę dobre, skuteczne, ale kupując na chybcika, pierwsze opakowanie z brzegu, niekoniecznie musimy na nie trafić.

Gdy często podróżujesz z małymi dziećmi, warto wziąć pod uwagę zabezpieczenie tapicerki specjalistycznymi preparatami. Jak obiecuje Mirosław Sobczuk, po takim zabezpieczeniu ciecz nie wsiąka w tapicerkę, tylko po niej spływa. Oczywiście, gdy tej cieczy będzie bardzo dużo, w pewnym momencie wniknie do środka fotela czy kanapy, ale mało ilości nie będą szkodziły.

Podsufitka ciemnieje

Zwracasz uwagę na stan podsufitki? Raczej nie, bo kto ją ogląda. A tymczasem podsufitka powoli, systematycznie zmienia kolor. Warto więc zapytać w myjni, czy przyszedł czas, aby podsufitkę wyczyścić.

Skóra do prania

Tak, skórę można prać. Bardzo groźny jest dla niej brud z dżinsów, zwłaszcza taki, który się wżarł. Po praniu, trzeba odczekać ze trzy godziny, żeby skórzane powierzchnie odparowały. Potem nakłada się krem do skóry, który skutecznie nawilża. To ważne – sucha skóra, pod wpływem nacisku, naprężeń zaczyna pękać. Nie jest wcale tak, że skóra w nieco starszym aucie musi być popękana. Nie musi, regularna pielęgnacja pozwala zachować jej dobry wygląd.  „Regularna”, to znaczy co kilka miesięcy. Mirosław Sobczuk jest zdania, że  co trzy miesiące należy zrobić chociaż inspekcję skórzanej tapicerki.

Zdarzają się  klienci, którzy przyjeżdżają do SB Car Wash… fabrycznie nowymi autami. Myć czy prać w zasadzie nie ma czego, ale zlecają zabezpieczenie tapicerki, plastików, lakieru.

Koszty zróżnicowane

Rozrzut cen prania tapicerki jest spory, zależą od zakładu, auta, od regionu kraju. Zaczynają się od mniej więcej 150 zł w przypadku małych pojazdów, ale mogą wynosić 400-600 i więcej złotych. W takich przypadkach usługa nie obejmuje tylko samego prania tapicerki, a do myjni bardziej pasuje określenie „studio”.

– Do każdego auta, do każdego projektu podchodzimy indywidualnie – zaznacza Mirosław Sobczuk. – Zaglądamy w takie zakamarki, gdzie właściciel auta raczej nie zajrzy, na przykład demontujemy fotele, aby dokładnie odkurzyć wnętrze. Używamy drobnych gąbek, pędzelków, sprężonego powietrza, czołowych latarek.


Autoria.pl – Porównywarka Cenowa Części. Taniej, szybciej, precyzyjnie!

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby dodać ocenę

Przeciętna ocena: 5 / 5. Liczba ocen: 3

Brak ocen. Bądź pierwszy i dodaj ocenę!

Żałujemy, że że uznałeś ten artykuł za bezużyteczny 🙁

Pozwól nam ulepszyć nasz artykuł!

Napisz, jak moglibyśmy ulepszyć ten artykuł


Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o