Ford, gigant z Ameryki

Ford bywa częstokroć traktowany jako niemiecki, choć gorszy od Audi, BMW, Mercedesa. Jest oczywiście marką amerykańską, obecną u naszego zachodniego sąsiada jeszcze w czasach przed Hitlerem. Marką bardzo zasłużoną dla przemysłu jako takiego, wszak to Henry Ford I spopularyzował produkcję taśmową.

Z czym Ford się kojarzy?

Pierwsze skojarzenie, bardzo dobre właściwości jezdne. Szczególnie zasłużył się pierwszy Focus. Kompakt z wielowahaczowym zawieszeniem z tyłu, pod koniec XX wieku był czymś niezwykłym. Dlatego Focus prowadził się znakomicie. A teraz jego czwarta generacja, w słabszych wersjach silnikowych ma belkę skrętną, czyli to co konkurenci francuscy na przykład. Belka, czyli układ zawieszenia tańszy i niedający takiej precyzji jak wielowahaczowy. Z tym że tańszy również w naprawach. Skoro o takich przypadłościach – starsze Fordy rdzewieją, awaryjne są dwusprzęgłowe skrzynie biegów Powershift, tak samo ropniaki 1.6 TDCi (turbosprężarka) oraz 2.0 TDCi o mocy 115-130 KM (wtryskiwacze).

Drugie skojarzenie, ulubieniec flot. Dlatego dużo jest na wtórnym rynku egzemplarzy poflotowych. Zazwyczaj w niezłej kondycji, chociaż warto sprawdzić, czy przeglądy rzeczywiście były regularnie wykonywane.   

Czy można u dealera kupić Fordy z rynku USA?

Można i to nawet Mustanga, który nie ma logo marki, ale logo modelu, pędzącego konia. Cenę nieco przekraczającą 200 tysięcy złotych za kultowe, zawadiackie coupe z silnikiem 5.0 V8 o mocy 450-460 KM uznajemy za okazyjną, w sportowym segmencie rzecz jasna. „Amerykanie” to także SUV Edge i pikap Ranger, którego obecna generacja jest taka sama dla różnych rynków.

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby dodać ocenę

Przeciętna ocena: 0 / 5. Liczba ocen: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy i dodaj ocenę!

Żałujemy, że że uznałeś ten artykuł za bezużyteczny 🙁

Pozwól nam ulepszyć nasz artykuł!

Napisz, jak moglibyśmy ulepszyć ten artykuł

Kategorie: Marka pojazdu

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o