Silnik ma filtr trafiającego do niego powietrza, to samo jest z wnętrzem samochodu. Taki filtr jest nazywany kabinowym, pyłkowym, przeciwpyłkowym. Wyłapuje zanieczyszczenia, jakie wraz z klimatyzacją przedostałyby się do kabiny. Jakby nie patrzeć, pełni ważną rolę, chroniąc nasze drogi oddechowe. Zresztą oba filtry wyglądają podobnie, z tym że kabinowy z reguły jest mniejszy.

Kiedy muszę wymienić ten filtr?

Co ile lat, względnie kilometrów podaje instrukcja obsługi albo książka serwisowa, choć nie zawsze. Ogólnie można przyjąć, że coroczny przegląd auta (lub tylko zmiana oleju) stwarza dobrą okazję do wymiany filtra, a przynajmniej do jego kontroli. Tym bardziej, że nie chodzi o duży wydatek, w granicach kilkunastu, niekiedy kilkudziesięciu złotych.

Gdzie jest filtr w samochodzie?

Znajduje się w okolicach nagrzewnicy i klimatyzacji, czyli w zdecydowanej większości przypadków z przodu auta, w głębi deski rozdzielczej lub pod deską. Wyjątek stanowi np. obecny Mercedes E, z filtrem w komorze silnika. Możesz próbować dotrzeć do filtra samemu, ale wiele zależy od konkretnego modelu auta. Przykładowo, w Hyundaiu Konie wyjmujesz dwa ograniczniki w schowku przed pasażerem, zdejmujesz schowek z zaczepu i opuszczasz go niżej. Potem ściskasz blokadę po prawej stronie pokrywki filtra i wyjmujesz pokrywkę. Wysunięcie samego filtra jest już dziecinnie proste. Dla odmiany w Nissanie Qashqaiu poprzedniej, pierwszej generacji filtr jest dostępny od strony kierowcy, najłatwiej po… wyjęciu pedału gazu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby dodać ocenę

Przeciętna ocena: 0 / 5. Liczba ocen: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy i dodaj ocenę!

Żałujemy, że że uznałeś ten artykuł za bezużyteczny 🙁

Pozwól nam ulepszyć nasz artykuł!

Napisz, jak moglibyśmy ulepszyć ten artykuł


Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o