Na proste urządzenie pomagające unieść i przytrzymujące pokrywę bagażnika nazw może być kilka, przykładowo: sprężyna gazowa klapy bagażnika, sprężyna klapy, podnośnik klapy, siłownik pokrywy bagażnika. W obecnych autach takie sprężyny są dwie, w starszych mogła być tylko jedna. A klapa i pokrywa bagażnika to jedno i to samo.

Kiedy pokrywa bagażnika jest drzwiami?

Jeżeli klapa (pokrywa) zawiera w sobie tylną szybę, jest liczona jako kolejne drzwi, zazwyczaj piąte. Właśnie stąd biorą się piąte drzwi i pięciodrzwiowe nadwozia w bardzo wielu modelach samochodów, do których wsiada się przez czworo drzwi.

Czy mogę ją popsuć?

Można, na dwa sposoby, które są znane naszej redakcji z praktyki. Po pierwsze, jeżeli będziesz uderzał nie tyle w siłownik, ile np. w wykładzinę klapy, bo nieco się obluzowała. Nie jest to dobry sposób naprawy, a siłownik może trafić szlag, co usłyszysz jako szum i zobaczysz jako obłoczek uciekającego gazu. Drugi przypadek to klapa obciążona na końcu doklejonym spojlerem, akurat w najdalszym punkcie od jej zawiasów. Latem jeszcze sprężyna może to znieść, zimą szybko skapituluje. I będziesz zmuszony dźwigać i trzymać pokrywę ręcznie.

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby dodać ocenę

Przeciętna ocena: 0 / 5. Liczba ocen: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy i dodaj ocenę!

Żałujemy, że że uznałeś ten artykuł za bezużyteczny 🙁

Pozwól nam ulepszyć nasz artykuł!

Napisz, jak moglibyśmy ulepszyć ten artykuł


Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o